Aplinkos apsaugos agentūra baterijų gamintojui „Northvolt“ suteiks 159 mln. SEK (14,5 mln. EUR) paramą kobalto, nikelio, ličio ir kitų metalų perdirbimui iš senų baterijų. „Northvolt“ šiais metais Vesterose pradės pilotinį projektą, planuojama, kad 2022 m. Šelefteo pradės veikti gamykla.
Elektros tinklų operatoriai Elmuir E.ON paskelbė, kad susilaikys nuo bet kokių darbų tinkluose, kurių metu būtų atjungiama elektros srovė gyventojams. Darbus atidės vėlesniam laikotarpiui, nebent tokių darbų neatlikimas / elektros srovės neatjungimas grėstų didesnėmis avarijomis.
–
Valstybinė energetikos įmonė MVM už 17,4 mlrd. Ft (~48,33mln.EUR) iš Opus Global įsigijo anglimi kūrenamą elektrinę Matrai Eromu, gaminančią ~16% šalyje sunaudojamos elektros energijos. To priežastimi įvardijamas noras pereiti prie švaresnių technologijų, užkulisiuose kalbama apie krizinės situacijos išnaudojimą strateginiams žingsniams link energetikos sektoriiaus nacionalizazijos ir nuostolingos įmonės perėmimui iš šalies vadovo draugo (Opus savininkas – Liorincas Mecarošas).
–
Vienam iš Pakšo AE reaktorių, dėl elektros įrangos gedimo ir generatoriaus problemų, nuo kovo 5 d.ir kovo 12 buvo sumažintas galingumas. Panašios problemos buvo ir 2019 m. rugpjūtį.
–
MOL dukterinė įmonė MOL Norge rado naftos ir dujų savo koncesijos rajone Šiaurės Jūroje, ~200 km į vakarus nuo Stavangerio Norvegijoje, spėjama apie 12-71 mln. barelių.
–
Dėmesį saulės energetikai patraukia informacijos pliūpsniai apie rekordus: štai kovo 15 d. – eilinis rekordinis galingumas: elektros tinklo operatorius MAVIR 2 val. bėgyje fiksavo 794 MW galingumą. Per tą saulėtą sekmadienį visos saulės jėgainės pagamino 6,1 GWh el.energijos, tai prilygsta 15% Pakšo branduolinės jėgainės pagaminto kiekio.
Jerevane oficialiai pradėta įgyvendinti ES žaliojo žemės ūkio iniciatyvos (ES-GAIA) paramos programa, kurios bendra suma – 11,7 mln. Eurų. ES programai skiria 9,7 mln. eurų, o Austrijos plėtros agentūra – 2 mln. eurų. 3 metų programą įgyvendins Ekonomikos ministerija. Daugiau rasite čia (nuoroda).
–
Rusijos „RusHydro“ hidroelektrinė pranešė, kad baigė savo akcijų paketo Armėnijoje esančios Tarptautinės energetikos bendrovės (IEC) CJSC pardavimą „Hrazdan Energy Company“, priklausančiai „Tashir“ įmonių grupei. „Tashir“ įmonių grupė, priklausanti garsiam armėnų kilmės Rusijos verslininkui S. Karapetyan, yra didžiausia diversifikuota pramonės ir statybų grupė Rusijoje, kurią sudaro daugiau nei 200 bendrovių. Išsamiau rasite čia (nuoroda).
–
Armėnija turi pakankamai buferių atlaikyti išorinius sukrėtimus, nukritus Rusijos rubliui, kurį sukėlė staigus pasaulinių naftos kainų kritimas žlugus OPEC susitarimui su Rusija dėl žalios naftos gavybos kontrolės. Pasak Nacionalinės Asamblėjos Ekonomikos komiteto pirmininko, sunku numatyti galimą poveikį, tačiau skirtingai nei 2014–2015 m. Armėnija šiandien turi daugiau išteklių kovai su išorės sukrėtimais.
–
Tikimasi, kad benzino kainos Armėnijoje kris vidutiniškai 3 proc. Benzino kaina nuo 420–430 dramų nukrito iki 390 už litrą. Tai sąlygota pasaulio naftos kainų mažėjimo.
–
Rusijos Gazprom prabilus apie dujų kainos didinimą, Armėnijos vyriausybės vardu Premjero pavaduotojas M. Grigoryan, koronaviruso krizės šviesoje, išsiuntė laišką „Gazprom“ pirmininkui A. Miller su pasiūlymu pradėti naujas derybas dėl AM tiekiamų gamtinių dujų kainos peržiūros. Gamtines dujas į AM Gazprom tiekia už 165 USD už 1000 kubinių metrų, dukterinė įmonė Armenia Gazprom parduoda didžiąją dalį už beveik 300 USD.
2019 m. pirmą kartą Nyderlanduose daugiau elektros energijos buvo pagaminta iš tvarių resursų nei anglies. Daugiau skaitykite čia (nuoroda).
–
Vyriausybė paskelbė, kad nuo liepos 1 d. elektroautomobilių pirkėjai gaus 4000 EUR valstybės subsidiją. Perkantiems panaudotą automobilį valstybės siūloma subsidija sieks 2000 EUR. Nyderlandai yra pirmoji valstybė Europoje, subsidijas taikanti ir panaudotiems automobiliams. Šiam planui iki 2025 m. Vyriausybė skyrė 250 mln. EUR. 2019 m. pabaigoje Nyderlanduose buvo beveik 110 tūkst. pilnai elektra varomų automobilių. Išsamiau čia (nuoroda).
Tarptautinė inžinerinių konsultacijų grupė „Assystem“ ir globalių strategijų konsultacinė įmonė „Roland Berger“ pristatė Europos atominių elektrinių demontavimo rinkos apžvalgą. Pagrindiniai ataskaitos akcentai:
- branduolinių reaktorių skaičius pasaulyje per pastaruosius 30 m. išliko stabilus ir siekė 450;
- iki šiandienos pasaulyje buvo sustabdyti 178 reaktoriai, daugiau nei pusė – Europoje. Tačiau tik 19 iš jų buvo visiškai demontuoti;
- 2019 m. Europoje vidutinis branduolinių elektrinių parko amžius siekė 33 m. 90 proc. veikiančių reaktorių (arba 164 vnt.) pasieks numatytą 40 m. eksploatavimo terminą iki 2040 m.
- skaičiuojama, jog iki 2050 m. vien Europoje turės būti sustabdyta per 270 reaktorių;
- reaktorių demontavimo terminas neretai ilgesnis nei jų eksploatavimo laikotarpis ir nors techniškai įmanomas, tačiau menkai industrializuotas;
- įvairūs tyrimai rodo, kad vidutinė reaktoriaus demontavimo kaina 550 mln. Eur, tačiau šis rodiklis gali siekti iki 1 mlrd. Eur.
- Studija pabrėžia, jog patirtis reaktorių demontavimo srityje menka ir didžiąja dalimi susijusi su eksperimentiniais ar mažos galios reaktoriais.
–
Prancūzijos kompanija „Total“ skelbia apie beveik 2 mlrd. Eur investicijas plėtoti vėjo energetikos projektus. Įmonė tikisi iki 2025 m. savo valdomų vėjo energetikos projektų skaičių padidinti iki 25 GW. Susitarimas pasirašytas su plėtotoju „Simply Blue Energy“ dėl 80 proc. plūduriuojančios vėjo jėgainės projekto „Erebus“ Keltų jūroje įsigijimo. Projekto galia 96 MW. Kovo 20 d. taip pat paskelbta apie Global Wind Power France įsigijimo sandorį (įmonės valdomų projektų portfelis siekia per 1000 MW, dalį iš kurių – 250 MW – tikimasi įgyvendinti iki 2025 metų).
Vyriausybė priėmė sprendimą leisti Marguerite Gas parduoti Japonijos kompanijai MM Capital Infrastructure Fund 1 29,06% valdomų LV dujų perdavimo sistemos ir dujų saugojimo operatorės Conexus Baltic Grid akcijų.
Lenkijos saulės jėgainių galia per metus augo beveik 200%. Lenkijos elektros energijos perdavimo sistemos operatoriaus „PSE“ duomenimis 2020 m. kovo 1 d. prie tinklo buvo prijungta 1596,5 MW galios saulės jėgainių, o tai yra 8,4 proc. augimas nuo 2020 m. vasario 1 d. Taip pat operatorius praneša, kad nuo 2019 m. kovo 1 d. saulės jėgainių galios augimas siekia 184 proc.
–
„PGNiG“ metinė rezultatų konferencija: atidarys atstovybę Ukrainoje, tikisi dujofikuoti Lenkiją per Klaipėdos SGD terminalą, „PGNiG“ – „Gazprom“ arbitražo sprendimas bus paskelbtas iki kovo pabaigos. Š. m. kovo 12 d. „PGNiG“ metinėje rezultatų konferencijoje pristatė pagrindinius 2019 m. įmonės įvykius bei informavo apie dabartinę „PGNiG“ veiklą. Įmonės valdybos pirmininkas Jerzy Kwiecinski informavo apie įmonės darbus steigiant atstovybę Ukrainoje, kurioje „PGNiG“ tikisi pradėti išgauti dujas ir eksportuoti dujas iš Lenkijos į Ukrainą.
Konferencijos metu J. Kwiecinski pripažino, kad dėl pingančios žaliavinės naftos pasaulinės rinkos nėra palankios koncernui. Ypatingus nuostolius įmonei neša ilgalaikiai dujų tiekimo kontraktai su „Gazprom“ ir SGD tiekimo kontraktai su „QatarGas“, kurie yra pririšti prie žaliavinės naftos kainos.
2019 m. gruodį Stokholmo arbitražo tribunolas baigė „PGNiG“ ir „Gazprom“ bylos dėl dujų tiekimo kainos nustatymo formalią dalį ir paskelbė, kad nuosprendį paskelbs š. m. vasario-kovo mėn. J. Kwiecinski pareiškė, kad įmonė prognozuoja, kad arbitražo sprendimas bus paskelbtas š. m. kovo pabaigoje. Konferencijos metu „PGNiG“ vadovybė pareiškė, kad 2022 m. tikisi turėti galimybę tiekti dujas 90 proc. Lenkijos gyventojų. Šiuo metu Lenkijos dujofikacijos lygis siekia 64 proc. „PGNiG“ viceprezidento Jaroslaw Wrobel teigimu, įmonė dalį Lenkijos teritorijos dujofikuos įgyvendinat SGD išdujinimo stotis, o į daugumą Rytų Lenkijos SGD išdujinimo stočių dujos bus tiekiamos iš Klaipėdos SGD terminalo perkrovimo stoties.
–
Kurtyka: Lenkijos energetikos koncernai gali pasekti Vokietijos įmonių pavyzdžiu ir atskirti anglinius aktyvus. Lenkijos klimato ministras Michal Kurtyka interviu „Reuters“ teigė, kad Lenkijos valstybiniai energetikos koncernai („PGE“, „Tauron“, „Enea“, „Energa“), kurie artimiausiais metais turi atsisakyti anglies, gali pasekti Vokietijos įmonių pavyzdžiu ir iš savo įmonių grupių atskirti anglinius aktyvus. M. Kurtyka vertinimu, palikus dujinius, skirstymo ir AEI aktyvus, Lenkijos energetikos koncernai turės lengvesnę prieigą prie bankų paskolų.
–
Pasirašytas ketinimų laiškas dėl SGD tiekimo iš JAV į Ukrainą per Lenkiją. Š. m. kovo 15 d. „Interfax-Ukraina“ pranešė, kad Ukrainos Vyriausybė pasirašė ketinimų laišką su „Luisiana Natural Gas Exports“ dėl SGD tiekimo iš JAV į Ukrainą per Lenkiją. Ukrainos energetikos ir aplinkos apsaugos viceministro Kontantin Czyzhyk teigimu, Ukrainos Vyriausybė yra pasirengusi pasirašyti memorandumą dėl „konkrečių skaičių ir įsipreigojimų“. Tačiau Ukrainos pusė reikalauja daugiau laiko pasiruošimui prieš pasirašant sutartį. Pasak jo, sutartį galimai pasirašys naujas operatorius „Gas Pipelines of Ukraine“ arba „Naftogaz“ bei pranešė, kad prezidentas Volodymyr Zelenski globoja šį klausimą dėl ypatingos „geopolitiškos svarbos“. Pasak K. Czyzhyk, kalbama dėl 6-8 mlrd. m3 SGD tiekimo. Pažymėtina, kad nuo 2022-2023 m. „PGNiG“ pasirašytos ilgalaikės SGD tiekimo sutarčių apimtis viršija dabartines ir planuojamus SGD pajėgumus Lenkijoje. Taip pat dabartinis Lenkijos-Ukrainos dujų jungties pralaidumas yra apie 2 mlrd. m3.
–
„PGNiG“ vasarą pristatys vandenilio strategiją. „PGNiG“ šiuo metu rengia naują išsamią vandenilio strategiją, kuria sujungs iki šiol įgyvendinamus „PGNiG“ grupėje vykdomus vandenilio naudojimo tyrimų projektus. Strategiją planuojame paskelbti šią vasarą. „Iki tol mes vengsime atskleisti detales. Tačiau savo strategijoje norime įtraukti ir „žaliąjį“, ir „mėlynąjį“ vandenilį (mėlynasis vandenilis yra išgaunamas iš dujų, žaliasis vandenilis išgaunamas elektrolizės metu iš AEI)“, – pranešė „PGNiG“ atstovas spaudai.
Ukrainos dujų perdavimo sistemos operatoriaus vadovo S. Makogon interviu Lenkijos žiniasklaidai. Ukrainos dujų perdavimo sistemos operatoriaus vadovas Serhiy Makogon interviu Lenkijos energetikos naujienų portalui BiznesAlert.pl kalbėjo apie Lenkijos-Ukrainos dujotiekio perspektyvas. Pasak jo, Lenkija ir Ukraina gali pasiekti ženklią dujų rinkų sinergiją, ypač atsižvelgiant į Svinouscies SGD terminalo, Baltic Pipe, Ukrainos perdavimo sistemos ir dujų saugyklų potencialą. S. Makogon informavo, kad Ukrainos pusė praėjusiais metais investavo apie 30 mln. USD į du dujotiekius jungiančius Lenkiją ir Ukrainą. Pasak S. Makogon, dėl šių investicijų Ukrainos pusėje pralaidumas iš Lenkijos į Ukrainą siekia net 6,6 mlrd. m3, tačiau pagal S. Makogon visa eilė „butelio kakliukų“ Lenkijos dujų perdavimo sistemos pusėje leidžia šiuo metu importuoti iš Lenkijos apie 2 mlrd. m3. S. Makogon teigimu, Pogorska Wola –Tworzen dujotiekio bei Strachocina dujų kompresorių stoties modernizacija Lenkijos pusėje leis išeliminuoti minimus „butelio kakliukus“ (pažymėtina, kad abi investicijos bus baigtos 2021 m.).Taip pat S. Makogon informavo apie dabartinį PL-UA jungčių išnaudojimą – nuo š. m. sausio 1 d. per Drozdowiczų jungtį yra 9 mln. m3 per dieną pralaidumas, o per Hermanowicų jungtį yra 6,4 mln. m3 per dieną pralaidumas. Nuo metų pradžios Ukrainos pusė per Drozdrowiczų jungtį vidutiniškai importavo 2,6 mln. m3, o per Hermanowicų 0,7 mln. m3. S. Makogon pažymi, kad Ukrainos pusė norėdama sužinoti busimą dujų rinkos susidomėjimą PL-UA jungtimis žada paskelbti Capacity Increase procedūrą.
–
Klimato ministras M. Kurtyka sušaukė valstybės energetinio saugumo užtikrinimo darbo grupę. Š. m. kovo 27 d. klimato ministras Michal Kurtyka sušaukė valstybės energetinio saugumo užtikrinimo darbo grupę, kuri vykdys pagalbinio pobūdžio funkcijas Lenkijos klimato ministrui. Darbo grupės pirmininku tapo klimato ministras M. Kurtyka, pirmininko pavaduotoju Lenkijos Vyriausybės strateginės energetinės infrastruktūros įgaliotinis P. Naimski, o nariais – po vieną Valstybės aktyvų ministerijos, Vyriausybės saugumo centro, Energetikos reguliavimo tarnybos (URE), Medžiagų atsargų agentūros, Vidaus saugumo agentūros (ABW) atstovą. Minėtų institucijų atstovai privalo būti bent jau viceministro arba vicedirektoriaus lygyje.
Pažangios energijos klubas
El. paštas: pazangienergija@ignitis.lt
Kai lankotės mūsų svetainėje ir duodate sutikimą, mes naudojame slapukus, kad galėtume rinkti duomenis apibendrinti statistiką, pagerinti savo paslaugas bei prisiminti jūsų pasirinkimus būsimiems apsilankymams svetainėje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Detalesnė informacija skelbiama slapukų valdymo puslapyje.
Būtini slapukai reikalingi, kad svetainė veiktų ir kad galėtumėte naudotis jos bent minimaliomis funkcijomis: ją naršyti, sutikti ar nesutikti su slapukų naudojimu. Šie slapukai negali būti išjungti.
Šie slapukai leidžia svetainei įsiminti Jūsų pasirinkimus, nustatymus, nuo kurių priklauso, kaip ir ką matote svetainėje, pvz., kurią svetainės kalbinę vesriją Jums rodyti ir pan. Jie taip pat suteikia galimybę Jums rodyti suasmenintą informaciją. Jei išjungsite šiuos slapukus, kai kurios svetainės funkcijos gali neveikti. Šiuo metu funkciniai slapukai yra nenaudojami.
Šie slapukai naudojami analizuojant svetainės lankomumo statistiką. Jie leidžia skaičiuoti apsilankymus ir srauto šaltinius, kad galėtume išmatuoti svetainės efektyvumą ir ją tobulinti, siekdami ją padaryti kuo naudingesnę ir patogesnę lankytojams. Jie padeda mums sužinoti, kurie puslapiai yra labiausiai ar mažiausiai lankomi, kaip lankytojai vaikšto per svetainės puslapius. Visa informacija, kurią renka šie slapukai, yra anoniminė, nes saugomi tik visų lankytojų bendri rodikliai.
Šiuos slapukus nustato trečiosios šalys, pvz., YouTube.com. Jos stebi jūsų elgesį su jų tiekiamu turiniu, pvz. peržiūrint vaizdo įrašus. Jei išjungsite šiuos slapukus, svetainėje negalėsite žiūrėti jų teikiamo turinio, pvz., YouTube.com vaizdo įrašų. Slapukų teikėjas gali naudoti šiuos slapukus, kad sektų jūsų pomėgius ir pagal juos Jums parinktų panašų turinį kitose svetainėse. Šiuo metu reklaminiai slapukai yra nenaudojami.