Taupyti energiją biure tamsiausiais metų mėnesiais – misija įmanoma

Taupyti energiją biure tamsiausiais metų mėnesiais – misija įmanoma

Pasaulyje garsiai kalbant apie klimato kaitą ir verdant diskusijoms apie tai, kaip prie klimato šiltėjimo stabdymo gali prisidėti verslas, jau galime skaičiuoti gana svarų Lietuvos įmonių indėlį. Daugelio jų patirtis rodo, kad ir darbuotojų įtraukimas gali duoti apčiuopiamų rezultatų.

Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) įkurto Pažangios energijos klubo nariai per metus nuo 2018 m. rugsėjo iki 2019 m. rugsėjo deklaravo sutaupę apie 140 GWh. Tiek energijos, kiek jos metams užtektų visai Utenos savivaldybei. Įmonių praktika rodo, kad efektyviai vartojant galima sutaupyti keliasdešimt procentų energijos. O tai mažina ir išlaidas. Pažangios energijos klubas kviečia net ir tamsiausiais metų mėnesiais biuruose kalbėti ir organizuoti energijos taupymo akcijas. Dabar yra pats metas kelti sutaupymų tikslus ateinantiems 2020 metams. Siekiant energijos taupymo tikslų, labai svarbus ir darbuotojų įtraukimas.

„Visus metus bendraujant su efektyviai energiją taupančiomis įmonėmis tik dar kartą įsitikinau, kad universalaus energijos taupymo sprendimo nėra. Kiekviena įmonė randa sau tinkamiausią ir efektyviausią būdą. Bet, žinoma, viskas prasideda nuo žmonių – nuo jų sąmoningumo ir noro daryti pokyčius“, – sako ESO energetinio efektyvumo programos vadovė Asta Vaitulevičė.

A. Vaitulevičė ragina nepamiršti, kad energijos taupymas yra užkrečiamas. Išmokę taupyti darbe, savo taupymo įgūdžius darbuotojai taiko ir namuose. Pavyzdį matys ir, tikėtina, juo užsikrės kiti kolegos ir šeimos nariai – o būrys jau gali daug.

Pasirodo, įmonėje išugdyti energijos taupymo įgūdžius ir įpročius (ir džiaugtis mažesnėmis sąskaitomis už energiją bei švaresne aplinka) nėra sudėtinga – reikia tik šiek tiek žinių ir noro.

Tad ką jau šiandien, nelaukdami šviesesnių mėnesių, kiekvienas galime padaryti, kad aplinka būtų švaresnė, o sąskaitos už energiją – mažesnės?

Žemiau pateikti penki patarimai, kaip efektyviau naudoti energiją biure, sumažinti sąskaitas ir prisidėti prie aplinkos išsaugojimo:

  • Skatinkite kolegas nepalikti elektroninių prietaisų budėjimo režime (angl. standby). Jei elektroniniu prietaisu nebesinaudojama – jį rekomenduojama iškart išjunkti iš elektros tinklo. Budėjimo režimu veikiantys įrenginiai (net ir į elektros tinklą įjungtas mobilaus telefono kroviklis!) nuolat naudoja elektros energiją.
  • Kiek įmanoma išnaudokite daugiau dienos šviesos. Patalpose, kur lankomasi rečiau, jei yra galimybė įrenkite judesio jutiklius. Galvodami apie ilgalaikes investicijas rinkitės energiją taupančius apšvietimo sprendimus. Taip pat nesistenkite vienodai apšviesti visų patalpų.
  • Periodiškai patikrinkite šildymo sistemą, išvalykite vedinimo ir oro kondicionavimo sistemas, kad jos veiktų maksimaliai efektyviai.
  • Perkant elektrinį prietaisą, vertėtų atkreipti dėmesį į du skaičius: pradinę kainą ir metines jo elektros sąnaudas. Nors energiją taupantys prietaisai gali būti brangesni, jų eksploatavimo išlaidos yra 9-25 % mažesnės nei įprastų modelių.
  • Kurkite energijos taupymo iniciatyvas darbe. Nusistatykite tikslus, supažindinkite visus su taupymo priemonėmis. Organizuokite konkursus – tegu efektyvus energijos vartojimas tampa įpročiu. Taupydami energiją kiekvienas įmonės darbuotojas gali prisidėti prie efektyvesnio biuro biudžeto valdymo ir aplinkos tausojimo. Tad apie sąmoningą energijos vartojimą reikėtų pradėti kalbėti jau dabar, ypač tamsiausiais metų mėnesiais.

Straipsnis publikuotas „Verslo žinių“ portale vz.lt 2019 m. gruodžio 19.