Stokholmo planuose – pirmoji pasaulyje centralizuota šildymo sistema, iš aplinkos surenkanti anglies dioksidą

Stokholmo planuose – pirmoji pasaulyje centralizuota šildymo sistema, iš aplinkos surenkanti...

„Stockhom Exergi“, bendra Stokholmo miesto ir Suomijos energijos tiekėjo „Fortum“ įmonė, nagrinėja galimybę paversti Švedijos sostinės centralizuoto šildymo sistemą pirmąja pasaulyje, surenkančia anglies dioksidą.

Pirmas žingsnis – šį pavasarį, „Stockholm Exergi“ uždarys savo paskutinį anglimi kūrenamą elektros ir šilumos gamybos katilą „Värtaverket“ jėgainėje Stokholme ir sieks, kad centralizuoto šilumos tiekimo sistema mažintų anglies dioksido poveikį.

„Stockhom Exergi“ jau 2016 metais didžiąją dalį „Värtaverket“ jėgainėje naudojamos anglies pakeitė biokuru. Įmonė tiria, ar „Värtaverket“ būtų galima panaudoti anglies dioksido surinkimo sistemą (CCS). Sistema paverstų jėgainę į mažinančią anglies dioksido kiekį aplinkoje. Teigiama, jog šiuo metu vykdomas bandomasis projektas rodo, kad bioenergetinė CCS yra rentabili alternatyva siekiant mažinti išmetamą anglies dioksido kiekį.

Surinktas anglies dioksidas gali būti nuolat laikomas, pavyzdžiui, jūros dugne esančiose uolose, panaudojamas industriniuose procesuose ar net šiltnamiuose.

„Stockhom Exergi“ tiekia šilumą daugiau nei 800 000 vartotojų. Be to, centralizuotai jos tiekiama vėsuma naudojama daugiau nei 400 ligoninių, duomenų centrų ir įmonių. Įmonės tikslas – iki 2022 metų naudoti tik atsinaujinančius energijos išteklius.

CCS įrengimas biokurą naudojančioje centrinio šildymo sistemoje yra vienas iš Stokholmo tikslų norint iki 2040 tapti pirmuoju pasaulio miestu, kuris mažina išskiriamo anglies dioksido kiekį.

„Fortum“ taip pat bando CCS technologiją Osle, savo bendroje įmonėje „Fortum Oslo Varme“. Abu Stokholmo ir Oslo projektai bendradarbiauja su „Northern Lights“ iniciatyva, kuri tiria anglies dioksido laikymo Šiaurės jūros pamatinėse uolienose galimybes.

CO2, gabenamas iš Stokholmo į Šiaurės jūrą, būtų paverstas skysčiu, o gautas skystis būtų gabenamas į Bergeną, Norvegijoje, taip „Recharge“ teigė „Fortum“ atstovas spaudai. Šiluma gaunama proceso metu taip pat būtų panaudota centralizuotam šildymui.

Stokholmo planai dėl klimato rodo, kokia svarbi yra viešoji politika skatinant įmones tapti ekologiškesnėmis.

Daugiau informacijos rasite čia (nuoroda)

Tekstas parengtas pagal Recharge - the global source for renewable energy news skelbtą informaciją.