Plastiko gamybos įmonėje „įdarbinti“ ir stogai

Plastiko gamybos įmonėje „įdarbinti“ ir stogai

Daugiau nei 6 mln. kWh elektros energijos per metus suvartojanti gamybos įmonė „Hoda“ nuolat ieško būdų didinti energijos vartojimo efektyvumą bei sumažinti energijos vartojimo kaštus. Praėjusių metų rudenį įmonė įgyvendino keletą metų planuotą projektą – įsirengė nuosavą saulės jėgainę.

Lietuviško kapitalo įmonė „Hoda“ – viena didžiausių plastikinių produktų gamintojų Baltijos šalyse. Plastiko gaminius ji lieja nuo 1993 m. ir nuolat diegia inovacijas, tad šiandien yra laikoma injekcinio formavimo rinkos lydere. Jos gaminių asortimentas – nuo paprasčiausių namų apyvokos priemonių iki sudėtingų techninių detalių, pasižyminčių itin aukštais kokybės reikalavimais.

Molėtų rajone įsikūrusi gamykla dirba kiekvieną dieną ištisus metus, produkciją gamina 72 liejimo mašinos. Nepertraukiama gamyba lemia, kad įmonė suvartoja itin daug elektros energijos – šis rodiklis siekia maždaug 700 – 800 kW per valandą, todėl energetinio efektyvumo sprendimai jai itin aktualūs.

Elektra ant stogo

Įmonės „Hoda“ vadovas Raimundas Gražys pasakoja, kad mintis turėti nuosavą elektros jėgainę kilo jau prieš keletą metų. Pirmiausia svarstyta vėjo elektrinės idėja buvo atmesta pasikonsultavus su specialistais – rajonas, kuriame įsikūrusi bendrovė, nėra itin tinkamas vėjo energetikai.

„Tuomet nusprendėme statyti saulės jėgainę, tačiau montuoti ją antžeminėje bendrovės teritorijoje nebuvo tikslinga, nes greitu metu planavome plėtrą, tad nauji pastatai būtų užgožę saulės šviesą. O vietos ant stogų tuo metu neužteko“, – pradžią prisimena p. Gražys.

Projektą pavyko įgyvendinti praėjusiais metais, kai įmonė pasistatė naujus sandėlius. Šiuo metu jėgainės moduliais nukloti visų bendrovės pastatų stogai – bendras jų plotas yra maždaug 8000 kv. m. „Hoda“ saulės elektrinės pajėgumas – 800 kW. Pasak įmonės vadovo, apsisprendžiant dėl galingumo pagrindinis orientyras buvo gamyklos suvartojamas elektros kiekis, nes jėgainė buvo statoma tam, kad generuotų energiją tik savo reikmėms.

Įmonės saulės jėgainė veikia nepilnus keturis mėnesius ir kol kas, anot vadovo, vidutiniškai generuoja 3-5 proc. gamyklai reikalingos energijos. Neabejotinai šie skaičiai turėtų didėti šiltuoju sezonu: planuojama, kad „Hoda“ pati pasigamins vidutiniškai 10-12 proc. elektros energijos, o tai sudarytų iki 720 000 kWh kasmet.

„Saulės jėgainė, be jokios abejonės, yra ilgalaikis projektas. Jo investicijų grąža labai priklausys nuo elektros kainos – jeigu ji brangs, atsiperkamumas bus greitesnis. 2018 m. elektros kainos pasiekė 2013 m. aukštumas. Praėjusiais metais elektra šiek tiek atpigo, o ekspertai prognozavo, kad toliau ji tik brangs. Kaip bebūtų keista, šių metų kaina – žemiausia per visą praėjusį dešimtmetį. Jei viskas eisis pagal planą, planuojame, kad saulės jėgainė mums atsipirks per 7-8 metus“, – kalba „Hoda“ vadovas.

Ne vien noras sutaupyti

„Hoda“ priklauso ESO Pažangios energijos klubui. Jis vienija įmones, efektyviu energijos vartojimu prisidedančias prie švaresnės ateities kūrimo ir šia patirtimi pasidalijančias su kitais. Mūsų šalis įsipareigojusi per šešerius metus nuo 2014 m. sutaupyti 11,7 TWh energijos.

Lietuvai tai – galimybė prisidėti prie kitų ES narių įsipareigojimų ir būdas gyventi švariau. Verslui – būdas sumažinti veiklos kaštus bei įnešti savo indėlį į bendrą visų mūsų tikslą: mažinti anglies dvideginio išmetimus ir aplinkai daromą įtaką. Ne mažiau svarbus ir reputacijos aspektas – dalinimasis informacija apie įdiegtus energijos vartojimo efektyvumo didinimo sprendimus gerina įmonės įvaizdį ir didina reputaciją partnerių, klientų ir darbuotojų akyse – ne tik esamų, bet ir potencialių.

„Versle, ko gero, visada daugiausia galvoji apie ekonominį aspektą, tačiau šiandien sunku likti nuošalyje aplinkosaugos klausimais, ypač gamybos įmonėms, kurios vartoja itin daug energijos“, – tikina p. Gražys. Daugiau nei pusę gaminamos produkcijos eksportuojančios įmonės vadovas sako, kad iš savo užsakovų sulaukia klausimų apie tai, kokių veiksmų imasi, kad sumažintų aplinkai daromą poveikį. Šia informacija lietuviai mielai dalijasi.

Nors saulės jėgainė neabejotinai yra didžiausias energetinis projektas, p. Gražys sako, kad visada ieško būdų, kaip sumažinti gamyklos vartojamą energiją ir dirbti efektyviau. Įmonėje įrengtas LED apšvietimas, lauke – į judesį reaguojantys fotoelementai, viduje apšvietimas veikia uždelsto judėjimo režimu. Rinkdamiesi gamybinę įrangą, visuomet žvalgosi efektyviausio, labiausiai energiją taupančio ir modernaus agregato. „Neseniai įsigijome kompresorių su kintamos srovės varikliu. Liejimo mašinų siurbliai – taip pat reversiniai“, – vardina įmonės vadovas.

Šie sprendimai nelieka nepastebėti ir įmonės kolektyve – p. Gražys sako sulaukiantis tiek darbuotojų prašymų pakonsultuoti dėl saulės jėgainės įsirengimo namuose, kad vos spėja su visais norinčiais pasikalbėti. „Lietuviai yra smalsūs ir visada pasidomi, kas naujo pas kaimynus“, – apie tai, kad geras pavyzdys užkrečia, kalba pirmaujančios plastiko pramonės įmonės direktorius.

Straipsnis publikuotas „Verslo žinių“ portale vz.lt 2020 m. kovo 26 d.