„Mondelez Lietuva Production“ Kauno fabrikas skaičiuoja ženklų energijos sutaupymą

„Mondelez Lietuva Production“ Kauno fabrikas skaičiuoja ženklų energijos sutaupymą

Tvarių aplinkai sprendimų taikymas laikomas vienu iš prioritetinių siekių ne tik į savo, bet ir visuomenės bei aplinkosaugos gerovę orientuotame versle. Energijos taupymui ir efektyviam naudojimui ypatingą dėmesį skirianti tarptautinė kompanija „Mondelez International“ užsibrėžė tikslą iki 2025 m. 10 proc. sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą bei imtis kitų draugiškų aplinkai veiklos sprendimų (tokių kaip perdirbamos pakuotės, mažiau vienkartinio naudojimo plastiko ir kitų). Šiuo tikslu vedamas ir „Mondelez International“ korporacijai priklausantis Kauno fabrikas rodo įspūdingus rezultatus – per praėjusius 3 metus sutaupė 1397 MWh energijos.

Kompanijoje „Mondelez International“, vienoje didžiausių pasaulyje konditerijos bendrovių pasaulyje, tvarumas, kaip verslo strategija, apima kelias sritis: tvarių ingredientų, perdirbamų pakuočių naudojimą, atsakingą vandens suvartojimą, anglies dioksido išmetimo į aplinką mažinimą bei kitas socialines iniciatyvas. Energijos taupymo sprendimai – vienas iš prioritetinių bendrovės Tvarumo programos tikslų, kuriuo siekiama efektyviau panaudoti turimus energijos išteklius, didinti konkurencingumą ir iki 2025 m. 10 proc. sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą bei kitą neigiamą poveikį aplinkai. Anot Vinco Augaičio, „Mondelez Lietuva Production“ Kauno fabriko vadovo, efektyvaus energijos panaudojimo sprendimų taikymas – nuoseklus procesas ir kompanijai priklausančiame Kauno fabrike.

„Esame „Mondelez International” tarptautinės kompanijos fabrikų sistemoje, todėl kiekvienas turime galimybę įnešti savo indėlį kuriant tvarų verslą. Šiuo atžvilgiu Kauno fabrikas, nuolat investuodamas į efektyvias energijos panaudojimo sistemas, pasiekė išties puikius rezultatus – per praėjusius 3 metus sutaupėme 1397 MWh energijos“, – teigia fabriko vadovas.

Įvairių sprendimų kompleksasVincas Augaitis, „Mondelez Lietuva Production“ Kauno fabriko vadovas

Ženklų energijos sutaupymų šuolį Kauno fabrikui padėjo pasiekti konkretūs sprendimai. Tai – apšvietimo rekonstrukcija gamybos linijose – LED apšvietimų diegimas gamybinėse patalpose, kuris bus tęsiamas ir šiais metais, esamų ventiliacijos sistemų keitimas efektyvesnėmis sistemomis, rekuperacinių sistemų įdiegimas. Izoliuotos produkto talpos ir technologiniai vamzdynai, instaliuoti dažnio keitikliai didelės galios varikliams, atnaujinti pastatų valdymo sistemos elementai. V. Augaitis vardina, kad šalia viso to garų / vandens stotelėmis pakeistos ir elektrinės šilumos ruošimo sistemos bei optimizuotos vandens sąnaudos gamybos šildymo / šaldymo procesuose. Pašnekovo teigimu, visa šių investicijų pareikalavusi sprendimų visuma ir nuolatinio energijos sistemų tobulinimo efektyvinimas davė akivaizdų rezultatą.

„Siekiant įgyvendinti kompanijos ilgalaikius strateginius tikslus reguliariai peržiūrime energijos, vandens, atliekų suvartojimą bei skatiname darbuotojus teikti įvairius pasiūlymus, kurie padėtų siekti tvarių kompanijos tikslų. Džiugu, kad turime nuolat įsitraukusių darbuotojų ir programų, kurios skatina inovatyvų požiūri, žmonės stebi, analizuoja savo darbo vietą, teikia siūlymus. Energetinius rodiklius sekame kiekvieną mėnesį, lyginame su metiniais tiksliais bei kitų kompanijos fabrikų pasiektais rezultatais. Per 5 praėjusius metus Kauno fabrikas pasiekė tiek, kad, net ir augant gamybos apimtims, elektros sąnaudos sumažėjo 18 proc., gamtinių dujų – 10 proc., o vandens – net 36 proc.“, – akcentuoja jis.

Įsitraukia ir darbuotojai

V. Augaitis pažymi, kad siekiant gerų energijos sutaupymo rezultatų, labai svarbus ir atsakingas darbuotojų požiūris bei įsitraukimas į sprendimų įgyvendinimą. Vienas iš darbuotojų įtraukimo į galimų energijos taupymo sprendimų identifikavimą ir jų realizavimą – „Kaizen“ nuolatinio veiklos tobulinimo pasiūlymų sistema.

„Darbuotojas gali identifikuoti procesą, kuriame energija vartojama neatsakingai ir net pateikti savo sprendimą, kaip šią problemą išspręsti. Fabriko aplinkosauginiai tikslai ir vykdomi energijos taupymo projektai matomi visų gamybos linijų informacinėse lentose. Tuo pačiu tiek darbuotojams, tiek rangovams pateikėme 10 auksinių energijos valdymo taisyklių, kuriose nurodoma informacija apie procesus, įrenginių valdymą, taip pat medžiaga aplinkosauginio sąmoningumo ir atsakingos elgsenos didinimui“, – pasakoja pašnekovas.

I„Mondelez Lietuva Production“ Kauno fabrikasnvestuos ir toliau

Pasak V. Augaičio, investuoti į energiją taupančius sprendimus „Mondelez Lietuva Production” Kauno fabrikas nesustos ir šiais metais.

„Šiemet tęsime LED apšvietimo sistemos diegimą, atnaujinsime suspausto oro gamybos įrenginius, rekonstruosime ventiliacijos sistemas, panaudosime gamybinių procesų metu gaunamą antrinę šilumą. Tuo pačiu nuolat dalinamės energijos taupymo patirtimi su kitais kompanijos fabrikais pasaulyje, atliekame skaičiavimus, generuojame naujas idėjas ir ruošiame tvarumo projektų planą, kuriuo seksime, siekiant iki 2025 m. įgyvendinti bendrovės Tvarumo programos tikslus“, – planais dalinasi Kauno fabriko infrastruktūros vadovas Vilmantas Gatautis.

Įmonė „Mondelez Lietuva Production“ priklauso ir ESO Pažangios energijos klubui, vienijančiam bendroves, kurios efektyviu energijos vartojimu prisideda prie švaresnės ateities kūrimo ir šia patirtimi dalijasi su kitomis rinkos dalyvėmis.

Lietuva įsipareigojusi per 6 metus nuo 2014 m. sutaupyti 11,7 TWh energijos, o tokia iniciatyva šaliai – taip pat ir galimybė prisidėti prie kitų Europos Sąjungos narių įsipareigojimų, šalies verslui – būdas sumažinti veiklos kaštus bei įnešti indėlį į bendrą visų mūsų tikslą: mažinti anglies dvideginio išmetimus ir aplinkai daromą žalą. Klubo iniciatyva tarpusavyje bei viešojoje erdvėje dalinamasi informacija apie įdiegtus energijos vartojimo efektyvumo didinimo sprendimus, taip gerinant įmonės įvaizdį ir reputaciją ne tik partnerių, klientų, bet ir esamų bei potencialių darbuotojų akyse.


 Straipsnis publikuotas „Verslo žinių“ portale vz.lt 2020 m. gegužės 28 d.