Centrinių rūmų rekonstrukcija – „Litexpo“ veiksmai siekiant tapti konkurencingu ir technologiškai pažangiu centru

Centrinių rūmų rekonstrukcija – „Litexpo“ veiksmai siekiant tapti konkurencingu ir technologiškai...

„Litexpo“, pagrindinis šalies parodų, konferencijų, valstybinių ir kitų renginių centras, praėjusiais metais sunaudojo net 1143 megavatvalandžių (MWh) mažiau elektros energijos. Tai padaryti padėjo modernizuotas vidaus ir lauko apšvietimas bei centrinių rūmų rekonstrukcija.

Daugiau kaip 50 metų veiklą vystantis Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO – didžiausias Baltijos šalyse parodų ir renginių centras. 33 600 kv. m plote telpa 5 ekspozicijų ir 10 konferencijų salių, beveik pusė jo užima lauko aikštelės. Centre kasmet surengiama 20 tarptautinių parodų ir per pusantro tūkstančio renginių.

2018 m. buvo baigta seniausio – Centrinio – rūmų pastato rekonstrukcija. Sena vidaus liuminescencinė apšvietimo sistema buvo pakeista moderniais LED šviestuvais. Drauge pradėti ir lauko apšvietimo atnaujinimo darbai: daug elektros energijos vartojančių seno tipo gatvinių šviestuvų ir prožektorių vietoje atsirado LED technologijų gaminiai. Lauko apšvietimas pilnai pakeistas 2019 m.

Praėjusiais metais „Litexpo“ deklaravo sutaupiusi 1143 megavatvalandžių (MWh) elektros energijos – maždaug tiek, kiek per metus suvartoja 635 vidutiniai namų ūkiai. Prie įspūdingo sutaupytos elektros energijos masto prisidėjo ne tik apšvietimo atnaujinimas, bet ir kompleksiškas požiūris į pastato inžinerines sistemas.

Modernus požiūris

„Litexpo“ siekis – tapti konkurencingu ir technologiškai pažangiu specializuotų tarptautinių parodų bei konferencijų organizatoriumi Šiaurės bei Rytų Europoje. Visi įgyvendinti ir dar planuojami pokyčiai prisideda prie to, kad centro erdvės lankytojams būtų kur kas patogesnės ir pažangesnės.

„Iki rekonstrukcijos Centriniuose rūmuose veikė seno tipo vėdinimo sistema bei keturi oro pašildymo pečiai. Elektros skirstykla ir paskirstymo skydai taip pat buvo atgyvenę. Kaip ir didelio galingumo bei atitinkamų elektros sąnaudų reikalaujanti kaitrinių bei liuminescencinių lempų apšvietimo sistema. Seno tipo įranga ne tik vartojo daug elektros, bet ir neužtikrino aukštos mikroklimato kokybės erdvėse, todėl buvo būtina ją atnaujinti ir papildyti naujais įrenginiais, kurie užtikrintų reikiamą komfortą parodų ir konferencijų dalyviams“, – pasakoja Janas Klimas, „Litexpo“ pastatų priežiūros vadovas.

Rekonstrukcijos projektu buvo siekta sumažinti didelę elektros energijų sąnaudų eilutę, pagerinti patalpų mikroklimatą bei centro paslaugų kokybę. Jo metu Centriniuose rūmuose buvo pakeista visa elektros instaliacija, įrengtos dvi elektros energijos įvadinės ir paskirstymo skydinės su apskaita ir elektros energijos paskirstymo skydeliai.

Papildomai sumontuota 14 oro vėdinimo kamerų, 9 šalčio mašinos, 12 oro kondicionavimo sistemų, 2 virš centrinio įėjimo durų oro užuolaidos, 5 ištraukimo ventiliatoriai, 7 salių klimato reguliavimo įrenginiai bei kita elektros energiją vartojanti įranga bei technika. Visa tai gerokai kilstelėjo patalpų mikroklimato kokybę ir leis jose esantiems renginių dalyviams išties jausti patogiai ir šaltą žiemą, ir per vasaros karščius net ir pilnoje salėje.

Rūmuose atsirado ir 1200 kW galingumo rezervinis dyzelinis generatorius, kuris, nenumatytai sutrikus elektros energijos tiekimui, pilnai aprūpintų centrinius rūmus elektros energija, kad tuo metu vykstantys renginiai galėtų sklandžiai tęstis toliau. Įrengtas ir aukščiau minėtas LED technologija grįstas apšvietimas, elektros energijos vartojantis 5-6 kartus mažiau nei senosios kaitrinės lempos.

Visas pastato inžinerines sistemas valdo bei taupyti elektros energijos sąnaudas padeda įdiegta šiuolaikinė pastatų valdymo sistema „EnteliWeb“

„Atlikus visus patobulinimus, Litexpo savo klientams galės pasiūlyti platesnį paslaugų spektrą už konkurencingą kainą, – sako p. Klimas. – Lankytojai įžengs į inovatyvų, modernų ir komfortišką parodų ir kongresų centrą su puikiu apšvietimu ir mikroklimatu.“

Prieš ir po

Pastatų priežiūros vadovas dalijasi rekonstrukcijos rezultatais – lyginant „Litexpo“ Centrinių rūmų elektros energijos sąnaudas iki ir po atnaujinimų, jos sumažėjo 15 proc., kartu vidutiniškai tiek sumažindamos ir išlaidas elektros energijai.

„Sutaupėme nepaisant to, kad rūmuose buvo įrengta nemažai naujų elektros energiją vartojančių įrenginių ir inžinerinių sistemų. Tačiau visi jie – šiuolaikiški, efektyvūs ir iki 40 proc. mažiau suvartojantys elektros energijos, todėl ir galutinis rezultatas teigiamas – ne padidėjusios, bet sumažėjusios elektros sąnaudos“, – aiškina p. Klimas.

Šiuo metu baigiamas ir 5 parodų salės apšvietimo modernizavimas: atgyvenusios, elektros energijai imlios lempos keičiamos į LED šviestuvus, diegiama šiuolaikinė jų valdymo sistema. Ruošiami ir likusių – 3 bei 4 – salių apšvietimo modernizavimo projektai. Ateityje, anot „Litexpo“ atstovo, bus modernizuotos salių oro vėdinimo ir kondicionavimo bei šildymo sistemos.

Įsitraukia darbuotojai

„Litexpo“ – Pažangios energijos klubo narė. Klubas vienija bendroves, kurios efektyviu energijos vartojimu prisideda prie švaresnės ateities kūrimo, o šia patirtimi dalijasi su kitomis rinkos dalyvėmis.

Lietuva įsipareigojusi per 6 metus nuo 2014 m. sutaupyti 11,7 TWh energijos. Šaliai tai – galimybė prisidėti prie kitų Europos Sąjungos narių įsipareigojimų, o verslui – būdas sumažinti veiklos kaštus bei įnešti indėlį į bendrą visų mūsų tikslą: mažinti anglies dvideginio išmetimus ir aplinkai daromą žalą. ESO įgyvendinamomis energijos taupymo iniciatyvomis siekia beveik penktadaliu prisidėti prie šio tikslo. Pažangios energijos klubas viduje bei viešojoje erdvėje dalinasi informacija apie įdiegtus energijos vartojimo efektyvumo didinimo sprendimus, o tai gerina įmonės įvaizdį ir reputaciją ne tik partnerių, klientų, bet ir esamų bei potencialių darbuotojų akyse.

„Efektyvaus energijos vartojimo sprendimai bendrovei, be abejonės, padeda būti konkurencingesnei ir patrauklesnei. Žinojimas, kad ir mūsų bendrovė prisideda prie supančios gamtos tausojimo, motyvuoja darbuotojus taupyti elektros energijos sąnaudas ne tik darbe, bet ir kasdieniniame gyvenime. „Litexpo“ darbuotojai labai įsitraukę, domisi ir teikia savo įžvalgas bei pasiūlymus, kaip ir ką dar galėtume modernizuoti, kad elektros sutaupymo rodikliai būtų dar aukštesni“, – apie elektros energijos taupymo poveikį, apimantį ne vien ekonominį aspektą, kalba p. Klimas.


 Straipsnis publikuotas „Verslo žinių“ portale vz.lt 2020 m. birželio 17 d.