AB „Klaipėdos vanduo“: nuolat ieškome galimybių mažinti aplinkai daromą žalą

AB „Klaipėdos vanduo“: nuolat ieškome galimybių mažinti aplinkai daromą žalą

AB „Klaipėdos vanduo“ investuoja į energijos vartojimo mažinimą ir savo technologiniuose procesuose naudoja atsinaujinančią energiją.  Įmonė tapo ESO Pažangios energijos klubo nare – už įdiegtas technologijas, kurios padėjo sutaupyti energiją, akcinei bendrovei „Klaipėdos vanduo“ įteiktas sertifikatas.

„Džiaugiamės prisijungę prie įmonių, kurių prioritetas – atsinaujinanti energetika ir atsakingas požiūris į klimato kaitos mažinimą. Esame socialiai atsakinga įmonė, todėl nuolat ieškome galimybių mažinti aplinkai daromą žalą. Intensyviai Klaipėdoje investuojame į kvapų mažinimo priemones, taip pat artimiausiu metu planuojame statyti fotovoltinę 120 kW saulės jėgainę ant mūsų pastato esančio Ryšininkų g. stogo. Tikimės, per metus Ryšininkų gatvėje esančių pastatų komplekso energijos kaštus sumažinti iki 30 procentų ir prisidėti prie anglies dvideginio mažinimo aplinkoje“, – teigia AB „Klaipėdos vanduo“ generalinis direktorius Benitas Jonikas.

AB „Klaipėdos vanduo“ beveik visą Dumpių nuotekų valyklos funkcionavimui būtiną elektros kiekį pasigamina iš biodujų, šios gaminamos iš dumblo, kuris susidaro nuotekų valymo metu. Dumblas – organinė medžiaga, kuriam pūvant susidaro biodujos, o iš jų gaminama šilumos ir elektros energija. Dumblo pūdymas palaikant 35-37 laipsnių temperatūrą trunka daugiau nei 18 dienų. Dumblo pūdymo metu susidariusios dujos, kurių sudėtyje yra apie 60-65 procentai metano, surenkamos, išvalomos ir paduodamos į centrinę šilumos ir elektros jėgainę, kurioje sumontuoti 3 biodujų generatoriai. Čia biodujomis varomų variklių energija yra paverčiama elektros ir šilumos energija.

„Klaipėdos miesto savivaldybė yra socialiai atsakinga organizacija. Siekiame, kad kiekvienai miesto įmonei ir kiekvienam gyventojui kasdieniu įpročiu taptų atsakingas įvairių resursų – vandens, popieriaus, elektros, kuro ir kt. vartojimas, padedantis tausoti aplinką, išteklius. Savivaldybei priklausančios įmonės „Klaipėdos vanduo“, savo pagamintą elektros energiją panaudojančios įmonės reikmėms, veiksmai – sveikintini ir sektini. Tai – puikus pavyzdys, kaip galima perdirbti gamybines atliekas ir iš to sutaupyti“, – sako Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas.

„Iš biodujų pagamintą elektros energiją panaudojame savo reikmėms Dumpių nuotekų valykloje. Elektros pasigaminame daugiau nei reikia įmonės technologiniams procesams, net 75 procentai reikalingos elektros sudaro „žalia“ energija, pagaminta iš biodujų. Patys gamindami elektrą per metus sutaupome apie 50 tūkst. eurų. Tai ne tik įmonei finansinė nauda, bet tokiu būdu prisidedame prie aplinkos išsaugojimo. Europoje nuotekų valymo metu susidarantis dumblas dažnu atveju naudojamas biodujų gamybai, nes tai atsinaujinantis energijos šaltinis, o jo gaminimas yra saugus ir draugiškas aplinkai“, – sako AB „Klaipėdos vanduo“ generalinis direktorius Benitas Jonikas.

Nuotekų valymo metu susidaręs dumblas yra išdžiovinamas ir galutiniam sutvarkymui išvežamas į Akmenę.


Straipnis publikuotas AB „Klaipėdos vanduo“ svetainėje (nuoroda).