Narių patirtis

Kviečiame susipažinti, kokius energetinio efektyvumo sprendimus ir dėl kokių priežasčių diegia Pažangios energijos klubo nariai.

Visą Pažangios energijos klubo narių sąrašą galite rasti štai čia: nuoroda.

 

„Kesko Senukai Lithuania“ – Didžiausia Baltijos šalyse statybos, remonto ir buities prekių tinklą valdanti įmonė.

83 „Senukų“ prekybos centrų tinkle, kurių bendras plotas sieka beveik 250 000 kv. m., net mažiausias žingsnis efektyvumo link virsta didele finansine išraiška. Kompanijos atstovų teigimu, gebėjimas valdyti procesą – pagrindinis tinklo įrankis, atnešantis naudą organizacijai. Todėl turint galimybę stebėti tiesioginius duomenis galima nedelsiant atlikti nepageidaujamų išlaidų prevenciją.

Jau įgyvendinti energetinio efektyvumo projektai: apšvietimo atnaujinimas, energetinių ir inžinerinių sistemų valdymo optimizavimas (vėdinimo, šildymo ir šaldymo sistemų, valdymo atnaujinimas).

Pagrindinė pamoka diegiant sprendinius: nuomojant patalpas sunku susidoroti su skirtingų technologijų diegimo viename taške iššūkiais.

Tolimesni energetinio efektyvumo gerinimo planai: įmonė tam nuolat numato lėšas, jos priklauso nuo biudžeto.

Aktyvumas ENEF srityje: įmonės darbuotojai nuolat dalyvauja susijusiose parodose ir konferencijose, tiria rinką, o sprendimų diegėjus atrenka konkurso būdu.

UAB „Idavang“ – viena didžiausių kiaulių augintojų Baltijos šalyse, vykdanti veiklą ir Lietuvoje.

Vertindama galimybes investuoti į energetinio efektyvumo sprendimus, įmonė atidžiai įsigilina į pasiūlymus ir jų atsiperkamumą. Antra vertus, diegiant sprendimus bendrovei svarbu ne tik finansinė nauda, bet ir socialinė atsakomybė.

Jau įgyvendinti energetinio efektyvumo projektai: LED šviestuvų įsidiegimas, bendradarbiaujant su „Lietuvos energijos“ grupės įmone „Lietuvos energijos tiekimas“ viename iš padalinių statoma saulės jėgainė.

Pagrindinė pamoka diegiant sprendinius: pardavėjai pirminius pasiūlymus kiek pagražina. Gilesnės analizės rodo, kad sutaupymai tikrai nebūtinai bus tokie, kaip pradiniuose pasiūlymuose.

Tolimesni energetinio efektyvumo gerinimo planai: įmonė planuoja toliau diegti energijos sąnaudas matuojančias priemones, kad būtų galimybė matuoti visus energetinius išteklius.

Aktyvumas ENEF srityje: UAB „Idavang“ aktyviai bendrauja su elektros tiekėjais, išmaniosios apskaitos sistemų kūrėjais ir diegėjais, dalyvauja ESO rengiamose konferencijose, parodose, taip pat organizuoja specialias priemones, siekdami skatinti savo darbuotojus taupyti energetinius išteklius.

 

UAB „Bauwerk Boen“ – tarptautinės kietmedžio grindų gamintojos įmonė Lietuvoje. Pagrindinės bendrovės, kurios būstinė įsikūrusi Norvegijoje, produktai parduodami visuose žemynuose – daugiau nei 50-yje šalių. Įmonė taip pat turi gamyklas Rusijoje ir Šveicarijoje.

Diegti energetinio efektyvumo sprendimus ši įmonė nusprendė išsikėlusi tikslą gerinti veiklos rodiklius. Rezultatas pranoko lūkesčius – įdiegus naują LED apšvietimą, elektros energijos suvartojimas įmonėje sumažėjo maždaug 3,5 karto.

Jau įgyvendinti projektai: LED šviestuvų diegimas, apšvietimo apskaita.

Pagrindinė pamoka diegiant sprendimus: vienintelis sunkumas – suderinti darbų grafiką su nenutrūkstamai visą parą gamybą vykdančiu personalu.

Tolimesni energetinio efektyvumo gerinimo planai: artimiausiu metu ant cechų stogų bendrovė numato įrengti saulės jėgaines.

Aktyvumas ENEF srityje: įmonės darbuotojai – aktyvūs energetinio efektyvumo sprendimų proceso dalyviai. Jie ne tik domisi tema, teikia pasiūlymus bendrovės administracijai, bet ir patys prisideda pasiūlytus sprendimus verčiant realybe.

 

UAB „Danspin“ – Raseinių rajone įsikūrusi daniško kapitalo tekstilės gamykla, kurios gaminiai parduodami visame pasaulyje.

Įmonė jau įsidiegusi nemažai energetinį efektyvumą skatinančių priemonių. Diegti jas paskatino ekonominės priežastys: gamykla dirba be sustojimų, todėl patiriami elektros energijos kaštai dideli, tad išnaudojama kiekviena galimybė juos sumažinti.

Jau įgyvendinti energetinio efektyvumo projektai: LED apšvietimas, motorų dažnio keitikliai, suspausto oro sistemos, kompresorių valdymo sistemos su dažnio keitikliais, įrenginių valdymo sistemos, ventiliacijos sistemos tobulinimo darbai.

Pagrindinė pamoka diegiant sprendinius: įmonės atstovai teigia, kad visi diegimai atneša ekonominę naudą. Svarbu, kad investicijos į siūlomą sprendimą būtų pagrįstos, užtikrintas atsipirkimas ir sutaupymai. Jei investicija atsiperka per ketverius metus, skaičiuojama, kad ji naudinga.

Tolimesni energetinio efektyvumo gerinimo planai: pasiteisinančių sprendimų ieškoma nuolat. Tęsiamas apšvietimo keitimas ir įrenginių valdymo modernizavimas.

Aktyvumas ENEF srityje: įmonės techninis personalas nuolat domisi energetinio efektyvumo naujovėmis, dalyvauja renginiuose, tiekėjų įrangos ar naujų produktų pristatymuose, taip pat – ir ESO organizuojamose konferencijose.

 

Kauno klinikos – didžiausia daugiaprofilinė gydymo įstaiga Lietuvoje, kurioje dirba apie 5 tūkstančių darbuotojų. Nenuostabu, kad daugybę pastatų apimančioje ir nenutrūkstamai veikiančioje įstaigoje suvartojama daug elektros energijos. Būtent siekis taupyti šį resursą ir užsitikrinti jo nenutrūkstamumą paskatino klinikas imtis energetinio efektyvumo priemonių diegimo proceso.

Jau įgyvendinti energetinio efektyvumo projektai: įstaigoje pakeistas apšvietimas į modernesnius LED šviestuvus, taip pat įdiegta 150 kW saulės elektrinė. Diegimams vykdyti buvo gauta Šveicarijos parama.

Pagrindinė pamoka diegiant sprendinius: priemonių diegimas ne tik padeda sutaupyti energijos, bet ir pagerina teikiamų sveikatos paslaugų kokybę, užtikrina geresnes ir komfortiškesnes sveikatos priežiūros paslaugas, taip pat suteikia darbuotojams patogesnes darbo sąlygas ir taip padeda įtvirtinti Kauno klinikų veiklos prioritetus: skirti dėmesį pacientams ir jų priežiūrai.

Tolimesni energetinio efektyvumo gerinimo planai: ateityje numatyta įsirengti saulės kolektorius ant kitų pastatų.

Aktyvumas ENEF srityje: klinikose efektyviai vystoma naujų technologijų plėtra, darbuotojai dalyvauja energetinio efektyvumo seminaruose, vidaus švietimui išleido lankstinuką.

Lazdijų rajone efektyviai atnaujinamas gatvių apšvietimas – seni šviestuvai keičiami LED šviestuvais.

Iniciatyvos diegti priemones ėmėsi savivaldybės administracijos vadovybė bendradarbiaudama su „Energijos sprendimų centru“ (dabar – „Energijos tiekimas“).

Kaimo vietovėse, kur šviestuvai degdavo ne visi ar tik kas antras ir ne visuomet, dabar apšvietimas visiškai sutvarkytas. Apšvietimo atnaujinimas padeda taupyti elektros energiją, tačiau esminė priežastis tam – siekis didinti žmonių saugumą.

Priklausomai nuo skiriamų lėšų, stengiamasi toliau plėsti atnaujinimą: diegti energiją taupančius šviestuvus ir kitose gyvenvietėse.

Islandijos kapitalo įmonės „Hampidjan Ltd.“ antrinė bendrovė „Hampidjan Baltic“ užsiima žvejybinės įrangos gamyba. Kompanija „Hampidjan Ltd.“ yra viena iš didžiausių žvejybinių tinklų ir virvių gamintojų pasaulyje ir iš viso turi 12 antrinių įmonių Islandijoje, Lietuvoje, Danijoje, Airijoje, Kanadoje, JAV, Namibijoje ir Naujojoje Zelandijoje.

Šiauliuose įsikūrusioje „Hampidjan Baltic“ įmonėje buvo atnaujintas apšvietimas ir idiegti reaktyvinės energijos kondensatoriai. Priemonės užtikrino įmonei finansinę naudą: apšvietimui skirtos elektros energijos vartojimas sumažėjo 60 proc., o reaktyvinės energijos – apie 15 proc.

Stebėti tikslų suvartojimą bendrovei leidžia įdiegta elektros energijos monitoringo sistema.

Jau įgyvendinti energetinio efektyvumo projektai: įdiegtas LED technologijos apšvietimas, reaktyvinės energijos kondensatoriai.

Pagrindinė pamoka diegiant sprendinius: įmonė su didesniai iššūkiais nesusidūrė.

Tolimesni energetinio efektyvumo gerinimo planai: kol kas nenumatyta.

Aktyvumas ENEF srityje: sprendimus ir idėjas iškelia įmonės darbuotojai.

 

Pagrindinė UAB „ECSO“ vykdoma veikla – antrinių žaliavų surinkimas iš ūkio subjektų bei privačių asmenų – prisideda prie visuotinės žmonių gerovės ir ekologiško gyvenimo būdo skatinimo. Nenuostabu, kad siekdama optimizuoti savo veiklą bendrovė investuoja į energetinio efektyvumo sprendimus. „Paprasčiau vieną kartą investuoti pinigus, bet vėliau atsilaisvinusią energiją panaudoti produktų gamybai“, – tokia filosofija vadovaujasi bendrovės darbuotojai.

Jaunas ir imlus kolektyvas nestokoja gerų idėjų, kaip efektyvinti įmonės veiklos procesus, svetainėje e.ignitis.lt stebimi ir analizuojami vartojimo grafikai leidžia aptikti silpnas vietas, o įmonės technikos vadovas imasi iniciatyvos pritaikyti sprendimus.

Jau įgyvendinti energetinio efektyvumo projektai: modernizuoti gamybos įrenginiai ir elektros varikliai, sumontuoti dažnio keitikliai, įdiegti LED šviestuvai ir moderni šaldymo bei patalpų vėsinimo įranga.

Pagrindinė pamoka diegiant sprendinius: akivaizdi finansinė nauda.

Tolimesni energetinio efektyvumo gerinimo planai: nuolatinė naujų priemonių paieška ir diegimas.

Aktyvumas ENEF srityje: įmonėje dirba elektrotechniko išsilavinimą turintis specialistas, bendrovės darbuotojai dalyvauja ESO konferencijose, nuolat stebi pritaikytų sprendimų veikimą, dalijasi informacija ir perima kitų projektų patirtis.

„Triplan LT“ – Švedijos kapitalo plastiko liejinių gamykla, produkciją tiekianti gerai pasaulyje žinomiems prekių ženklams, pavyzdžiui, IKEA. Socialiai atsakingi klientai paskatino „Triplan Lt“ pačius investuoti į energetinio efektyvumo sprendimus, kurie padeda įmonei taupyti, o sutaupytas lėšas nukreipti plėtrai.

 

Įmonės atstovai pažymi, kad įgyvendinti energetinio efektyvumo sprendimus – nesudėtinga. Ilgiau galvą pasukti tenka sprendžiant, kokias priemones pasirinkti.

 

Jau įgyvendinti projektai: judesio davikliai, srovės kondensatoriai, mikrobangų davikliai, įvairios fotorelės, LED šviestuvai.

 

Pagrindinė pamoka diegiant sprendimus: Sunkiausia sugalvoti priemones, lengviausia įgyvendinti.

 

Tolimesni energetinio efektyvumo gerinimo planai: numatomų priemonių diegimas priklausys nuo gamybinių procesų.

 

Aktyvumas ENEF srityje: įmonės darbuotojai energetinio efektyvumo srities žinias kaupia universitetuose, todėl įgytos kompetencijos leidžia parinkti efektyviausius sprendimus ir diegtis juos patiems.

Dar nuo 1953 m. duoną kepančioje UAB „Biržų duona“ energetinio efektyvumo priemonių diegimą lemia konkrečios įmonės užduotys ir galimybių mažinti energijos sąnaudas paieška. Taip bendrovėje buvo nuspręsta įdiegti saulės jėgainę.

 

Sprendimų priėmimą palengvina įmonėje pasitelkiama išmani apskaitos sistema, leidžianti energijos sąnaudas matyti kas valandą ir analizuoti duomenis.

 

Jau įgyvendinti energetinio efektyvumo projektai: įdiegta saulės jėgainė.

 

Pagrindinė pamoka diegiant sprendinius: įsitikinę priemonių efektyvumu įmonėje, keletas darbuotojų vėliau įsirengė jas savo namuose.

 

Tolimesni energetinio efektyvumo gerinimo planai: investicijos planuojamos.

 

Aktyvumas ENEF srityje: kompetentingi darbuotojai dalyvauja daugumoje energetinio efektyvumo tematikos renginių, vėliau dalijasi informacija įmonės viduje, darbuotojai skatinami taupyti.

 „KJM Invest“

Diegdama energetinį efektyvumą didinančias technologijas nekilnojamojo turto bendrovė „KJM Invest“ kartu su „Grafija“ ir „Vilpak“ įmonių grupe, kuriai priklauso, perima sėkmingas kitų bendrovių patirtis ir vadovaujasi kaštų optimizavimo siekiu. Bendrovės atstovai teigia sėkmingai vystantys energijos efektyvumo priemonių diegimą ir jas taip pat yra numatę ateities planuose. Tam bendrovė naudojasi struktūrine Europos Sąjungos fondų parama ir dalyvauja inovacijų konkursuose.

 

Anot „KJM Invest“ bendrovės darbuotojų, svarbiausias energijos efektyvumo sėkmės garantas – tinkamas darbų ir procesų planavimas vidinėje įmonės veikloje.

 

Jau įgyvendinti energetinio efektyvumo projektai: įdiegtas LED apšvietimas.

 

Pagrindinė pamoka diegiant sprendinius: sėkmės garantas – geras planavimas.

 

Tolimesni energetinio efektyvumo gerinimo planai: „EKO inovacijos 1“ ir „EKO inovacijos 2“ programos.

 

Aktyvumas ENEF srityje: sekama informacija žiniasklaidoje, keičiamasi informacija su prekybos partneriais.

UAB „IOCO Packaging“ šiandien yra viena lyderiaujančių lanksčių pakuočių su fleksografine spauda gamintojų Baltijos šalyse. Įmonės komandą sudaro savo srities specialistai, kurie remiasi 26 metų rinkos patirtimi ir pažangiausiomis technologinėmis inovacijomis siekdami, kad klientai visada galėtų džiaugtis aukščiausios kokybės spaudos, laminavimo paslaugomis bei efektyviu verslo valdymo procesu. Savo veiklą tobulina ir diegdami gerąsias globalias praktikas aplinkosaugos, tvarios gamybos ir procesų valdymo srityse. Įmonės specialistų žinių, patirties bei pasaulinės praktikos dėka įdiegti Know How – spaudos, žaliavų ir dažų standartai. Jau beveik dešimtmetį įmonėje įdiegti ISO standartai ir taikoma moderni Lean sistema, o savo kasdieninėje veikloje vadovaujasi viena praktiškiausių rytų filosofijų Kaizen.

Ši filosofija tapo įmonės energetinį efektyvumą skatinančių procesų vystymosi varikliu. Įmonėje ENEF priemonių diegimas tapo rutina, o per metus bendrovėje atliekama iki 300 patobulinimų.
 
Jau įgyvendinti energetinio efektyvumo projektai: LED šviestuvų įsidiegimas, nuosava 300 kW galingumo saulės elektrinė.

Pagrindinė pamoka diegiant sprendinius: patobulinimų diegimas įmonėje yra rutina – per metus jų atliekama 200-300.

Aktyvumas energetinio efektyvumo srityje: apklausiami tiekėjai, apmokomi darbuotojai, optimizuojamas energijos vartojimas įmonės viduje.

Lietuvos ir Slovakijos akcinė bendrovė „Grafobal Vilnius“ yra viena didžiausių spausdintos kartoninės pakuotės gamybos įmonių Baltijos šalyse, projektuojanti, spausdinanti, gaminanti ir eksportuojanti kartoninę pakuotę maisto pramonei bei kitiems gaminiams.

Įmonė yra įsidiegusi nemažai energetinį efektyvumą skatinančių priemonių, vienu didžiausiu projektu tapo ir daugiausiai pastangų pareikalavo saulės elektrinė. Bendradarbiavimas su rangovais, turinčiais didesnę patirtį, padėjo rasti atsakymus į daugelį iškilusių klausimų. Bendrovės atstovų teigimu, įdiegtos energetinio efektyvumo priemonės padėjo sumažinti elektros energijos sąnaudas.

Jau įgyvendinti energetinio efektyvumo projektai: įrengta 250 kW galios saulės elektrinė ir modernizuota kompresorinė.

Tolimesni energetinio efektyvumo gerinimo planai: bus vystomas LED apšvietimo diegimas.

Aktyvumas energetinio efektyvumo srityje: įmonės darbuotojai dalyvauja ESO konferencijose, skatinimą efektyvinti energetinio efektyvumo sprendimų diegimą vadina pareiga.

Daugelį įmonių dažniausiai siejantis veiksnys, paskatinęs imtis energetinio efektyvumo priemonių diegimo, yra energijos taupymas. Ne išimtis ir Klaipėdos uoste veikianti bendrovė „Krovinių terminalas“, kuri valdo vieną naujausių bei moderniausių Baltijos jūros regione šviesiųjų naftos ir naftos chemijos produktų krovos terminalų. Terminalas teikia kompleksines naftos ir naftos chemijos produktų krovos ir sandėliavimo paslaugas.

Atnaujintas apšvietimas leido įmonei perpus sumažinti elektros energijos suvartojimą. Energijos sąnaudos bendrovėje stebimos nuolatos: yra pagrindinių įrenginių energijos kontrolės sistema ir tiesiogiai matomas suvartojimas. Kas ketvirtį įmonėje atliekami pasitarimai bei aptariami energijos vartojimo efektyvinimo rezultatai.

Jau įgyvendinti energetinio efektyvumo projektai: seni šviestuvai pakeisti į modernius LED technologijos.

Pagrindinė pamoka diegiant sprendinius: akivaizdi nauda – energijos suvartojimas krito perpus.

Tolimesni energetinio efektyvumo gerinimo planai: investavimas į saulės energetiką.

Aktyvumas ENEF srityje: įmonės darbuotojai dalyvauja seminaruose, konferencijose, tiekėjus atrenka konkursų tvarka, o sprendimus inicijuoja bendrovės energetikas.

VŠĮ RASEINIŲ LIGONINĖ

Savivaldybės valdoma Viešoji įstaiga Raseinių ligoninė vykdydama projektą investavo į pamažu populiarėjančią energetinio efektyvumo didinimo priemonę – saulės elektrinę. Ligoninės specialistai teigia, kad saulės jėgainės pagaminamos elektros energijos dalis bendrame suvartojimo kontekste nėra didelė, tačiau nauda jaučiama. Be to, ligoninė palaipsniui keičia seno tipo lemputes moderniais LED technologijos šviestuvais.

Jau įgyvendinti energetinio efektyvumo projektai: įsirengta saulės elektrinė.

Tolimesni energetinio efektyvumo gerinimo planai: montuojami LED šviestuvai.

Aktyvumas ENEF srityje: įmonės darbuotojai skatinami taupyti, patys renka energetinio efektyvumo technologijų informaciją internete.